Vitajte na "svadbovači"

Pandémia koronavírusu zasahuje nielen priemysel cestovného ruchu a stravovania, ale aj dodávateľov služieb súvisiacich s prípravou a organizáciou svadieb. Mnoho párov, ktoré plánovali svadbu v apríli alebo máji tohto roka, (prípadne na jeseň) nevedia čo sa smie, resp. čo je zakázané robiť na svadbe. Odborníci neodporúčajú paniku, skôr si zachovať chladnú hlavu a snažiť sa dohodnúť s dodávateľmi.

Svadba a koronavírus – je lepšie ju odložiť ako zrušiť

Ľudia vo svadobnom priemysle však radia, že ak sa páry nechcú vziať s obmedzeným počtom hostí alebo si želajú usporiadať svadbu, mali by mať v rukáve plán B. Môžete zavolať zariadeniu alebo reštaurácii ako aj ostatným poskytovateľom služieb a dohodnúť nový dátum vyhovujúci všetkým. V súčasnosti je ťažké definovať, čo znamená „bezpečný termín“.

Toto riešenie poskytne mladému páru psychické pohodlie a zabráni nervovým zrúteniam pred blížiacim sa dátumom svadby. Fotografi, cateringové tímy, majitelia svadobných sál a ďalší subdodávatelia uverejňujú na internete správy, že vzhľadom na súčasnú situáciu sú pripravení zmeniť uzatvorenú zmluvu a dokonca pracovať v iný deň – aj počas týždňa, či celkom netradične v nedeľu.

V skutočnosti to vyzerá, akoby bol rok 2020 úplne zrušený. Svadby sa stali samy o sebe veľkými a nákladnými udalosťami, ktoré často zahŕňajú stovky ľudí a neraz aj roky plánovania. Väčšina však jednoducho nie je možná v období spoločenského dištancovania.

A to sa mení, pretože náš vzťah k manželstvu sa mení. Hodnota inštitúcie manželstva sa znižuje, aj keď náklady na svadby prudko rastú. Asi len polovica dospelých Američanov je zosobášená. V roku 1960 bola táto štatistika tri štvrtiny. Navyše páry pristupujú k oltáru v čoraz vyššom veku. Tento obraz sa v Európe nelíši. V Taliansku v poslednom desaťročí klesol počet sobášov o 24% a od roku 1965 sa znížil na polovicu.

Akt sľubu na celý život sa stal veľkým biznisom. Každá svadba pomáha podporovať celý rad často malých spoločností; od kuchárov a fotografov až po kvetinárov a miestne hudobné skupiny. Medzinárodné „rozlúčky so slobodou“ sa v posledných rokoch skutočne rozbehli a samozrejme pomohli oživiť ekonomiky niektorých kľúčových európskych miest, aj keď niektorí miestni obyvatelia sú menej spokojní.

Ľudia v tzv. svadobnom biznise často tvrdili, že toto odvetvie je „odolné voči recesii“, a že zaľúbené páry budú vždy chcieť oslavovať svoju lásku. A tak ako u nás to nie je lacné, v zahraničí môže taká svadba aj totálne zruinovať. Na porovnanie – náklady na priemernú svadbu v Spojenom kráľovstve predstavuje približne 30 300 €. Britské páry utratia v priemere 1 350 € za svadobné šaty a asi 2 324 € za snubný prsteň. V Španielsku je situácia o niečo lepšia, no aj tú sa výdavky pohybujú v desiatkach tisíc eur (priemer vychádza na cca. 23 000 €). A Španieli vedia ako sa majú zabávať. Dôkazom sú svadby, ktoré sa začínajú po 19:00 a nedokončia sa až do nasledujúceho rána.

Svadobná hostina nie je lacná záležitosť ani v zahraničí.

Teraz je však pre stovky tisíc párov všetko pozastavené. Mnohé krajiny zhromaždenia úplne zakázali a vo väčšine členských štátov aj napriek zmierneným obmedzeniam zostávajú limity, čo niektorým znemožňuje usporiadať svadobnú hostinu podľa svojich predstáv a tradícií. Ako vždy, aj teraz sa však ľudia prispôsobujú situácii a využívajú ju na maximum, v ktorej sme sa nečakane ocitli.

Najviditeľnejším riešením je snaha odložiť veľký deň na budúci rok. Aj keď sa to zdá byť rozumné pre páry, svadobný priemysel to môže radikálne zasiahnuť.

Dúfajme, že ak sa vedcom podarí vynájsť vakcínu alebo aspoň zmierniť druhú vlnu, budúci rok sa všetko dobehne. Nie úplne nezmyselnou sa však určite javí aj myšlienka na prehodnotenie organizovania prehnane veľkých svadieb. Budú ľudia v čase po „korone“ viac šetrní vzhľadom na oslavy začiatku spoločného života?

-emfi-

Napíšte komentár